Na včerejší večeři jsem přemýšlela o trochu lehčí variantě a snažím se držet v duchu masopustních tradic - takže žádné maso (zatím netuším jak dlouho to vydržíme).
Po shlédnutí 1.dílů "S Italem v kuchyni" mi v hlavě neustále vrtala myšlenka na Focacciu. Taky jsem se od Bruschetty namlsala na rajská, takže volba byla jasná: rajčatová polévka a k tomu na zakousnutí čerstvá Focaccia.
První na řadu musela kvůli době kynutí přijít:
FOCACCIA
Do mísy dáme nejprve 400ml vlažné vody a rozmícháme půlku čerstvého droždí, necháme 5 minut uležet a postupně vařečkou zamícháváme 500g bílé mouky (doporučuje se 00). Těsto je lepivé, ale vláčné. Necháme 30-45 minut kynout na teplém místě. Těsto se během té doby zdvojnásobí. Zapneme troubu na 250°C. Potom ho lehce propracujeme a rozdělíme na poloviny. Z každé poloviny se snažíme zpracovat placku (jako na pizzu, ale o šířce 1,5-2 cm). Placky přeneseme na plech vyložený pečícím papírem. Vezmeme kvalitní olivový olej a placky bohatě pokapeme, posolíme hrubou solí. A teď přichází tajemství focacii - prsty obou rukou ďobáme do placky po celé ploše - tak se nám dostane olej se solí i dovnitř těsta, které se předtím vůbec nesolí. Tím se nám placka i trošku rozleze ještě víc do stran. Podle chuti můžete Focacciu posypat kořením (rozmarýn, šalvěj, česnek...) a hurá s nimi do rozehřáté trouby. Doporučený čas je 10-12 minut, já jsem měla v troubě dva plechy nad sebou, tak jsem je po polovině času prohodila a ještě sem pak, dopékala dalších pět minut do zlatova. Upečené placky vyndejte na talíř a nechte chvilku vychladnout, nakrájíme podle libosti (buď na osminky jako pizzu nebo na proužky) - nejlepší je čerstvá!!!
BON APETIT!
Focaccia je v našem případě jen k zakousnutí k dalšímu chodu a tím je:
RAJČATOVÁ POLÉVKA
Polévku jsem začala vařit v okamžiku, kdy jsem hodila placky do trouby a akorát to vyšlo. Na 1 lžíci másla s trochou olivového oleje osmahněte 1 cibulku (já bohužel akorát zjistila, že poslední cibule byla, ta kterou jsem v pátek použila do Risotta s parmezánem, takže jsem holt musela vařit bez ní) a kdo má rád, může osmahnout celý 1 stroužek česneku. Pak vhodíme 8 čerstvých pokrájených rajčat (nebo 2 konzervy krájených rajčat - kdo používá čerstvé tak doporučuji předem oloupat ze slupky - k tomu pomáhá je na chvilinku ponořit nakrojené do horké vody). Přidáme koření - 1 bobkový list, 4 kuličky nového koření, 2 kuličky pepře (já měla jen hrubě mletý), 1 hřebíček a trocha tymiánu. Vše provaříme na kaši. Poté přilijeme 1 litr vývaru (zeleninový nebo drůbeží) a přidáme 2 kostky cukru (nebo dvě lžičky - já používám jen hnědý cukr). Promícháme a provaříme. Nakonec buď polévku propasírujte - nebo pro ty, kdo neradi pasírují jako já - vyjměte koření a polévku rozmixujte.
BON APETIT!